OqPoWah.com

Antipova Svetlana je nadarjeni košarkar

Antipova Svetlana je profesionalni košarkar, ki je znan po vsem svetu. Ta branilec v svoji karieri je osvojila številne klubske in mednarodne zmage. Veliko je prispevala k razvoju ženske košarke v Rusiji.

Prvi koraki v športu

Antipova Svetlana (še vedno Zabolueva) se je rodila 20. avgusta 1966 v Mytishchiju. Dekle se ni razlikovala od svojih vrstnikov, razen visoke rasti. Zahvaljujoč njemu se je v šoli začela ukvarjati s košarko. Svetlana v svojem otroštvu je sanjala o karieri na drsanju. Želela je drsati na elegantni obleki. Toda takrat v njegovem domačem kraju ni bilo ledene palače za drsanje.

Morda je to za najboljše, ker potem naša država ne bi imela tako nadarjenega zagovornika kot Antipova Svetlana. Športnik se spomni svojega prvega trenerja Elena Tarasove s toplino. Bila je ona, ki je učila Svetlani osnovne tehnike v košarki in učila dekle, da trdo delajo.Antipova Svetlana

Začni poklicno kariero

V starosti 13 let je Svetlana začela igrati za ekipo iz Mytishchija. Talent Antipova je bil tako očiten, da so ga na prvem turnirju opazili strokovnjaki iz številnih košarkarskih ekip. Potem je postala igralec košarkarske ekipe "CSKA". Toda za reprezentanco ZSSR je tedenski trener reprezentance Leonid Yachmenev ni poklical.

Šele po njegovem odstopu je novi trener Eugene Gomelsky začel povabiti ta nadarjen košarkar v red reprezentance. Antipova Svetlana je bila že v mladosti poznana po vsej državi. Ta uspeh je bil rezultat njenega dela. Nobena okoliščina ga ni odvrnila od njenega najljubšega športa.Svetlana Antipova

Predstave na evropskem prvenstvu

Prvi uspeh je čakal Svetlana leta 1989 na evropskem prvenstvu v Varni. V celotnem prvenstvu je pokazala stalno visoko stopnjo profesionalnosti. Toda najboljša igra za športnico je bila zadnja bitka proti ekipi iz Češkoslovaške. V tem finalu je dosegla 12 točk in veliko prispeva k zmagi naše ekipe na evropskem prvenstvu. Svetlana Antipova je na turnirju vstopila v simbolično ekipo.Svetlana Antipova košarka

Pause v karieri in se vrnite v poklicni šport

Po zmagi na mednarodnem turnirju Svetlana Antipova se je poročila s košarkarjem Sergejem Antipovom. Leta 1990 se je rodila hčerka Anastasia. Toda kmalu se je zakon razšel. Športnik se je hitro oddaljil od rojstva in se vrnil v profesionalne športe.

Na evropskem prvenstvu je bil ta branilec petkrat v skupini. Svetlana se je v finalu še najbolje potrudila in dosegla 14 točk. Naša ekipa je zmagala jugoslovenska reprezentanca s točko 97:84. Po tem dogodku so v državi začeli težki časi. Težave so vplivale na financiranje športa. Na olimpijskih igrah v Barceloni je skupina CIS igrala pod belo zastavo. Nihče od nje ni pričakoval velike zmage. Najtežje za žensko košarkarsko ekipo je bila polfinala proti atletom iz ZDA. Vsi strokovnjaki v tem športu so zmagali ameriško ekipo. Kljub temu pa je ruska ekipa zmagala in nato v finalu samozavestno nadigrala kitajsko ekipo z rezultatom 76:66.

Svetlana Antipova (olimpijski prvak) v polfinalu proti Združenim državam je preživela 28 minut časa na igrišču. Ta uspeh na olimpijskih igrah je še vedno v spominu ruskih ljubiteljev košarke. Antipova po zgodovinski zmagi je bila podeljena z nazivom Častni mojster športa.

Olimpijski prvak Svetlana Antipova

Razpadanje prvakinjske ekipe

Po uspešni olimpijadi se je najmočnejša ekipa razbila. Na evropskem prvenstvu, ki je potekalo eno leto kasneje, je ženska košarkarska ekipa zasedla le 7. mesto. Naši športniki so bili v vsaki igri, toda izguba močnih igralcev se je počutila.

Na ruskem prvenstvu je očitno priljubljena košarkarska ekipa "CSKA", v kateri Svetlana Antipova že dolgo deluje. Ta moskovska ekipa je osvojila rusko prvenstvo med leti 1992 in 1997.Svetlana Antipova biografija

Neuspela olimpijada in srečanje s prihodnjim možem

Na olimpiadi, ki je potekala leta 1996, je znani košarkar Antipova igral le eno igro. V tekmi proti Japonski je bila poškodovana gležnja. Ekipa Rusije na turnirju je bila 5. mesto. Svetlana Antipova, košarko, za katero je bila vedno stvar življenja, na olimpijskih igrah je spoznala njeno ljubezen - Sergej Belov. Na igrah v Atlanti je treniral moško košarko. Leto kasneje so ljubitelji začeli živeti skupaj.

Nadaljevanje kariere

Svetlana se je udeležila kvalifikacijskih tekem na evropskem prvenstvu, kjer je njena reprezentanca osvojila drugo mesto in odšla na zaključni turnir, ki je potekal na Madžarskem. Tam je naša ženska košarkarska ekipa osvojila 6. mesto, saj je osvojila le 4 tekme od 8. Na evropskem prvenstvu, ki je potekalo naslednje leto, so se ekipa skupaj z Antipovo izvajala bolj uspešno. Na kvalificiranem turnirju je v skupini samozavestno osvojila prvo mesto. In na prvenstvu je naša mednarodna ekipa osvojila srebro, izgubila pa je le dve igri - oba ameriška ženska ekipa.

Na ruskem prvenstvu je ženska košarkarska ekipa "CSKA" leta 1999 postala bronasta medalja. Po tem se je Antipova preselila v ekipo "Dynamo". Istega leta je Belov šel na trening klubu "Ural-Grad". Od 2006 do 2008 je bil predsednik kluba. Svetlana je po možu odšla na Ural. Tam so dobili zemljo in zgradili hišo. Sergej in Svetlana sta živela skupaj 17 srečno leto. V starosti 70 let je umrl Sergej Belov.

Svetlana Antipova, čigar biografija se je uspešno razvila, je ob koncu poklicne kariere začela s treniranjem. Ta branilec je velik prispevek k uspehu ženske košarke. Za vedno je v zgodovini tega športa v Rusiji.