OqPoWah.com

Artur Aleksanyan: `Polarni medved` iz Gyumrija in samo borec

Olimpijski prvak v grško-rimski rokoborbi Arthur Alexanyan je eden izmed najbolj priljubljenih športnikov v svoji domovini. V Armeniji se glede na stopnjo navdušenja med navijači lahko primerja le z nogometašem Henrik Mkhitaryan,

ki je naklonjen Manchester Unitedju. Arthur je v zgodnji starosti zlomil elite grško-rimske rokoborbe in se v prihodnjih letih ne bo odrekel njegovemu vodstvu.

Začetek potovanja

Arthur Gevorkovich Alexanian se je rodil oktobra 1991 v Gyumriju v Armeniji. Imel je srečo, da je odraščal v družini, kjer je bil šport še posebej cenjen. Gevork Aleksanyan, dečkov oče, je bil zaslužen trener Armenije in vzgojil veliko močnih grško-rimskih rokoborcev.alexanyan artur

Kot vsi fantje, je Arthur igral nogomet, ljubil druge športe, vendar je imel takega starša, da se mu je težko izogniti rokoborbi. Od devetega leta se je Gyumrijev domoljub začel resno vključiti v športne dvorane svojega rojstnega mesta pod strogim vodstvom njegovega očeta.

Armenija - ni najbogatejša država, zato je prihodnost olimpijskega prvaka moral naučiti osnov športnega v stari, zanikrni sobi, pozimi ogrevanje ni vedno vroči, ampak tip trdo delal in ni opazil nelagodje drugih. Rezultat težkega dela je vstop Arthurja Aleksanyana med najboljše mlade borce v državi.

Preboj

Od leta 2007 najljubši učenec Gevork Aleksanyan stalno sodeluje na mednarodnih mladinskih turnirjih. Leta 2010 se je Arthur dobro udeležil evropskega mladinskega prvenstva in osvojil srebrno medaljo. Kmalu je izboljšal svojo uspešnost in osvojil juniorsko svetovno prvenstvo v grško-rimskem rvanjeh.arthur gevorkovich aleksanyan

Vsako leto je Arthur pobegnil, pridobil mišično maso, v letu 2011 pa se je armenski rokobor odločil preseliti v težo do 96 kg. Še vedno je mlad športnik, osvojil je državno prvenstvo med odraslimi in bil vključen v udeležence prihajajočega evropskega prvenstva.

Prvenec rvala iz Gyumrija na veliki ravni se je izkazal za zelo svetel. Artur Aleksanyan niso pozorni na naslove in insignije njihovih izkušenih tekmecev in si zlomil v finalu turnirja, kjer je čakal na beloruski športnik Matthew Dzeynichenko. Tokrat je Arthur izgubil, vendar je uspel briljantno rehabilitirati naslednje leto.

Olimpijska sezona

Na Evropsko prvenstvo 2012 Armenski športnik je bil eden izmed glavnih favoritov turnirja. Najmlajši rokobor se je balo in spoštovalo tudi najbolj častiti veterani. Artur Alexanyan je živel v upanju armenskih navijačev in sam si ni zmagal. V enem sapi je težka sila iz Gyumri osvojila vseh pet boksov, kar je svojim tekmecem omogočilo, da je dosegel le en rezultat za celoten turnir.

V statusu evropskega prvaka Arthur Alexanyan je odšel na kvalifikacijski turnir v Sofiji, ki je igral karte za olimpijske igre leta 2012 v Londonu. "Polarni medved" je zlahka pridobil željo po licenci, zmagal na tekmovanju in se začel pripravljati na svoje prve igre.arthur alexanyan rokoborba

Že dolgo časa Armenija ni poznala okusa olimpijskih zmag, dokler Arthur ni dobil samo enega atleta iz te države zlato glavnega turnirja v štiriletnem obdobju. V zvezi s tem se je večkrat povečalo breme odgovornosti za široka ramena mladega rvača.

London 2012

V Londonu, je bil Arthur Alexanyan eden najmlajših borcev, ki so govorili v kategoriji do 98 kg, vendar je Evropska naslov mu dolžni boriti za najvišja mesta na stopničkah.

Hitro je prešel sito preliminarnih krogov in dosegel četrtfinale, kjer je čakal Gasema Rezaija. Bitka Titanov je bila trdovratna in viskozna, častitljiv iranski deloval bolj računsko in pragmatično kot vroči kavkaški. Tistega večera je nad mladino in talentom prevladovala modrost in izkušnje, armenski junak, ki je izgubil iransko baklavo.

Kljub temu je Artur Aleksanyan imel priložnost za tolažbo. Za to je bilo potrebno turnir za bronasto nagrado. Po tem, ko je premagal borca ​​s Kube, je Arthur prišel enemu od poražencev v polfinalu - predstavniku Turčije. Temeljni dvoboj med turškim in armenskim je končal z zmago slednjega, ki je domov odnesel bronasto medaljo.

Hero of Armenia

Po preteku relativnega zaostanka v Londonu se je Arthur Alexanyan začel pripravljati z obnovljeno močjo za naslednjo olimpijado. V naslednjem štiriletnem ciklusu je utrdil svoj status najmočnejšega borca ​​na planetu, dvakrat zmagal na svetovnem prvenstvu - leta 2014 v Taškentu in leta 2015 v Las Vegasu.

Leta 2016 je na olimpijskih igrah ni več "zelena" juniorja, temveč dvojni svetovni prvak, ki je negativno vplival na psihološko stanje svojih nasprotnikov. Mnogi od njih so se pred srečanjem pred Arthurjem predali, za katere je olimpijska zmaga postala ne le športni cilj, temveč vprašanje državnega pomena.bout artur alexanyan

Odlično je prejel celotno razdaljo turnirja in zmagal v finalu kubanskega rokoborca, ki je leta 2012 že postavil lopatice. Tako je od leta 1992 postal drugi olimpijski prvak iz Armenije.

Zadnji pomemben boj Arthurja Aleksanyana je potekal leta 2017, ko je v finalu svetovnega prvenstva uspel osvojiti predstavnika Gruzije in postal trikratni svetovni prvak.