OqPoWah.com

UEFA Super Cup: zgodovina ustvarjanja, zanimiva dejstva in zmagovalci turnirja

UEFA Super Cup je uradni nogometni turnir, ki običajno odpira evropsko sezono. To se dogaja v avgustu. Turnir je sestavljen iz samo ene tekme - in obstajajo ekipe, ki so osvojile prejšnjo sezono v Ligi prvakov in Evropski ligi.

uefa super klub

Fundacija

UEFA Super Cup je bil ustanovljen leta 1972. Pobudnik ideje je bil Anton Vitkamp, ​​reporter za priljubljeni nizozemski časopis De Telegraaf. Kmalu kasneje je postal urednik športnega oddelka te publikacije. Takrat je bil nizozemski nogomet zelo dober. Ker je Vitkamp želel poiskati najbolj izviren način za prikaz moči nizozemskih ekip v evropski nogometni areni. Nato so FC "Ajax" in "Feyenoord" štirikrat dosegli finale Kupa evropskih prvakov. Trikrat so uspeli osvojiti glavni pokal.

In takrat so se odigrali pokal evropskih prvakov in pokal zmagovalcev pokala. Seveda je vsak turnir imel svojo zmagovalno ekipo. Vitkampu je prišel z briljantno idejo - in kaj če bi uredil tekmo med njimi? Boj med dvema najmočnejšima kluboma bi lahko ugotovil, kateri od njih je resnično najmočnejši in si zasluži zasedbo na stopničkah. Tako je poročevalec delil idejo z Yapom van Prahom (predsednikom "Ajaxa"), ki ji je bila zelo všeč. In začeli so pripravljati prvi turnir.

Prvo tekmo

Ko Vitkamp s kombijem Praga višji (in njegov oče Jaap) je šel na sestanek s Artemio Franchi, da je v tistem času predsednik UEFA, ki naj bi govoril o ideji turnirja in dobili nekaj nima podpore. Vendar je zavrnil. Navidezno, navijači, "Rangers", ki je bil v teoriji, play "Ajax" obnašajo neprimerno, in neuspeh je, da služijo kazen. Toda predsednik, ob stoletnici "Rangers", je dovoljeno igrati igro - v neformalnem soočenju.

Skupaj je financiral turnir v istem časopisu Vitkampa. Glede na rezultate dveh tekem je "Ajax" zmagal z rezultatom 6: 3. To je bil prvi UEFA Super Cup in začel nadaljnji razvoj ideje o turnirju.

nogomet super kup hoef

Kaj se je zgodilo naslednje

Naslednje leto se je UEFA strinjala, da nadzoruje turnir. Moral je prestopiti med "Ajaxom" in "Milanom". Nato je nizozemska ekipa ponovno osvojila UEFA Super Cup.

Leta 1974 turnir ni potekal. In vse, ker so se münchenska "Bavaria" in "Magdeburg" na datum seje ne moreta dogovoriti. Na splošno je bil turnir stabilen šele leta 1975. Toda leta 1981 je bil ponovno preklican - zdaj se "Dinamo" iz Tbilisija ni mogel strinjati glede časov "Liverpoola".

Leta 1985 je bil Supercup kraj znamenite tragedije Eisel. Nato na tekmi, ki je potekal med "Juventusom" in "Liverpoolom", je prišlo do resnične bitke med navijači. Ljudje so umrli. Obe ekipi sta bili kaznovani zaradi svojih neustreznih navijačev - že pet let so bili izvzeti iz vseh turnirjev UEFA.

Mnogi so se zaljubili v tako živahen nogomet. UEFA Super Cup je postal eden najbolj pričakovanih turnirjev. Vsi so hoteli videti bitko najmočnejših klubov. Ob koncu sezone 1998/99 je bilo odločeno, da je turnir med ekipami, ki so osvojile pokal UEFA in Ligo prvakov.

barcelona super klub

Zmagovalci

Kdo je največkrat osvojil UEFA Super Cup? "Barcelona" - na njen račun je pet zmag in štirje porazi. Zadnja zmaga je bila v preteklosti, 2015. Sledi "Milan" (tudi 5 zmag, vendar samo 2 izgube). Liverpool in Ajax sta 3 zmaga. Sledi Madrid "Real" in "Anderlecht" in "Valencia", "Juventus" in "Atletika" - imajo dve zmagi in nič porazov. Najbolj pogosto turnir ni imel sreče, "Bavaria" in "Seville" - te ekipe imajo samo eno zmago in tri izgube. Ampak tega ne počnemo tudi na tem turnirju, klubi, kot so Milan "Inter", Donetsk "Shakhtar" Moskva "CSKA", "Feyenoord", Dortmund, "Dortmund", "PSG", "Arsenal", "Bremen", "Sampdoria" in še nekaj FC. Sodelovali so na turnirju samo enkrat in izgubili.