OqPoWah.com

EURO-1960: rezultati

Ideja o turnirju med evropskimi ekipami se je pojavila leta 1927. V tistem času ni uspelo. Po 30 letih se je UEFA vrnil k tej ideji in ustvaril evropsko prvenstvo ali pokal Henri Delaunay. Prvi reli je potekal leta 1960. Zadnji del je sprejela Francija.

Euro 1960

Uredba

Niso vse evropske ekipe podprle idejo o imetju EURO-1960. Od udeležbe na turnirju se je 13 od 30 držav zmanjšalo. Med njimi je mogoče omeniti Italijo, Anglijo, Nemčijo, Belgijo in Švedsko. Nogometne federacije so menile, da žrebanje žogice preprečuje, da bi se igralci po sezoni vrnili.

Ostale 17 držav, ki so članice UEFA, so sodelovale v žrebanju 1/8 in 1/4 finala. Odprt je bil v začetku junija 1958. 14 ekip, vključno z ZSSR, so začele nastopati v 1/8. Irska in Čehoslovaška sta izvedli klasifikacijski dvoboj.

V 1/8 in 1/4 finala sta bili dve tekmi: doma in na cesti. Polufinale in finale EURO-1960 so potekale v Franciji, Henri Delon pa je bil predsednik francoske nogometne zveze.

Začni

Med tekmovanjem EURO-1960 ni bilo strogo urejenega koledarja - vodstvo nacionalnih ekip se je dogovorilo o kraju in času srečanja. Kvalificirane tekme, ki naj bi bile v teoriji najprej potekale, so se odvijale šele 5. aprila in 10. maja 1959. Prvo tekmo hiše je Irska zmagala z 2: 0. Vzajemna tekma je potekala v Bratislavi, Čehi so lahko dosegli štiri neodgovorjene cilje in dali naprej.

Euro 1960 Nogomet

Prvenec EURO-1960 je potekal 28. septembra 1958. Srečanje ZSSR-Madžarska je bilo prvo v zgodovini evropskega pokala. Tekma je potekala na stadionu "Luzhniki".

1/8 finala

EURO-1960 na nogometu Rusija (skupina ZSSR) se je začela z domačo tekmo proti Madžarskim. Na dvoboju je bilo 100.000 navijačev. Prvi gol v tekmi (in zgodovina evropskega prvenstva) je v 4. minuti dosegel sovjetski nogometaš Anatoly Ilyin. Na nogometu Euro-1960 je ZSSR postal prvi v vsem. Vyacheslav Metreveli je kmalu povečal rezultat, Valentin Ivanov pa je rezultat pogubil. Madžari so lahko v 84. minuti odgovorili samo na eno žogico.

Povratna tekma je potekala leto kasneje - 27. septembra 1959. Še enkrat, sreča je stran od sovjetske ekipe. Z minimalnimi porazi Madžarov je Sovjetska zveza šla v četrtfinale.

V drugem paru so se združili Francozi in Grki. Prva tekma je potekala v Franciji. Izpolnjeno "Park de Prens" videl osem ciljev in sedem od njih so dosegli gostitelji. Vrnitev se je končala z rezultatom 1: 1.

Prva tekma med Romunijo in Turčijo je potekala v Bukarešti. Rumuni so se izkazali za močnejše, saj so dosegli tri neodgovorjene cilje. 26. aprila 1959 v Istanbulu je bil vzajemni sestanek. Turčija je zmagala 2: 0, vendar to ni bilo dovolj. Romunska ekipa je šla v četrtfinale.

Norveški in avstrijski par je odigrala prvo tekmo v Oslu. Z minimalnim rezultatom je bilo mogoče poraziti Avstrijce. Povratni sestanek je potekal na Dunaju in se končal z oceno 5: 2 v korist Avstrije.

Jugoslavija in Bolgarija sta se srečala v 1/8 finala EURO-1960 v nogometu. Najljubši v paru je bil očiten. Prvo tekmo je zmagala jugoslovanska ekipa z rezultatom: 2: 0. Drugi se je končal z žrebom (1: 1).

Zanimiv par v EURO leta 1960 je bila GDR-Portugalska. Prva tekma je potekala v Berlinu, kjer so gostitelji izgubili (2: 2). Na srečanju gostov na Portugalskem so Nemci dosegli dvakrat, vendar je zmaga ostala za gostitelje (3: 2).

Rezultat para Španija-Poljska je bil precej očiten. Ob obisku so Španci zmagali (4: 2). Hiše so zmagale 3: 0 in se odpravile na četrtfinale.

V zadnjem paru je Danska igrala z zmagovalcem kvalifikacijskega kroga - Čehoslovaška. V Kopenhagnu ni bilo mogoče identificirati zmagovalca (2: 2). Doma so Čehi premagali Danke (5: 1).

1/4 finala

Najbolj pričakovana tekma je bila ZSSR-Španija. Zmagovalec vnaprej je bilo težko napovedati. Toda navijačem ni bilo treba videti vznemirljivih spopadov. Razlog so bili politični odnosi med državama, ki so se v teh letih napetosti. Španija je zavrnila obisk Sovjetske zveze, ki je ponudila, da imajo tekme na nevtralnem ozemlju. UEFA se je odzvala z zavrnitvijo, kaznovanjem ekipe in določitvijo diskvalifikacije. Tako je ZSSR odšel v polfinale EURO-1960.

euro 1960 nogometna reprezentanca Rusije

Francija je v paru odšla v Avstrijo. Francozi so zmagali obe tekmi. Prvi se je končal z rezultatom: 5: 2, drugi - 2: 4.

Portugalska je nasprotovala Jugoslaviji. V prvi tekmi je Portugalec težko zmagal z rezultatom: 2: 1. Povratni sestanek, ki je potekal v Beogradu, se je končal s porazom Portugalske (5: 1).

V zadnjem paru sta se srečali z Romunijo in Češkoslovaško. Čehi so v lestvici priljubljenega osvojili dve tekmi - (0: 2) in (3: 0).

Polufinale

Konec maja 1960 je potekala polfinala. Češkoslovaška je šla nasprotnikom ZSSR. Francija je igrala z Jugoslavijo.

Tekma s sodelovanjem sovjetske reprezentance je potekala v areni "Velodrome". Brez veliko napora so domači igralci premagali Čehove. Prvi gol je dosegel Ivanov, v drugi polovici pa je podvojil rezultat in Victor ponedeljek končal tekmo.

evro leta 1960

V drugem tekmovanju je Francija veljala za najljubšo, kljub odsotnosti več ključnih igralcev. Jugoslovani so vodili 1-0, vendar so takoj zamudili. Francozi so prevzeli vodstvo v igri in do 53. minute so vodili 1: 4. 55. minute so gostje dosegli drugo, to pa očitno ni bilo dovolj. In potem se je zgodilo neverjetno. Med 75. in 79. minutami so Jugoslovci trikrat opazili in dosegli finale.

Tekma za tretje mesto

Razočarana zaradi izgube Francije, je zelo nerodno potekala zadnja dvoboj proti Čehom. Nezadovoljni navijači so navdušili svojo ekipo zaradi kakršne koli napake. Rezultat je bila zmaga Češkoslovaške z rezultatom: 2: 0.

euro 1960 reprezentanca ZSSR

Končno

Tekma Sovjetske zveze Jugoslavije je potekala na mokrem polju, v dežju. Na splošno je bila igra enaka. Sprva so Jugoslovani izgledali bolje. Na 43. minutah je Galich vodil ekipo naprej. Sovjetski igralci so lahko odgovorili v 49. minuti. Druga polovica je potekala pod napadom ZSSR. Zmagovalca ni bilo mogoče prepoznati v glavnem času. Šele na 113. minutah Victor Ponedel je dosegel drugi gol. Skupina EURO-1960 ZSSR je zmagala, zahvaljujoč vztrajnosti nogometašev in sočasne sreče.