OqPoWah.com

Slavni ruski gimnastičar Aleksej Nemov: biografija in športna kariera

Aleksej Nemov je gimnastičar, ki je eden izmed najbolj znanih ruskih športnikov. V svoji karieri je postal štirikratni olimpijski prvak, petkrat pa je osvojil svetovno prvenstvo. Po izstopu iz športa sem začel novinarstvo.

Biografija športnika

Alexey Nemov, čigar fotografija si lahko ogledate v tem članku, se je rodil maja 1976 v mestecu Barashevo v Mordoviji. Kmalu sta se z mamo preselila v Togliatti.

Pri šestih letih je prihodnji olimpijski prvak prišel do gimnastične skupine, ki jo je vodila znana trenerka Irina Shestakova. Šest mesecev kasneje je prišel drugemu mentorju - Pavelu Denisovu.

Kljub dobri koordinaciji gibanj mladi Nemov ni mogel pohvaliti dobrih fizičnih podatkov, zato se je kmalu premestil v drugega trenerja - Eugene Nikola. Bil je on, ki je mogel videti pravi talent Alekseja.

Za Nemova je bilo zelo težko združiti intenzivno usposabljanje in šolske dejavnosti. Zaradi pogostega odsotnosti in slabe uspešnosti je bil prisiljen spremeniti več srednjih šol.

alexey nems

Športna kariera

Prvič se je Nemov začel pogovarjati leta 1989, ko je 13-letni telovadec osvojil samozavestno zmago na mladinskem prvenstvu ZSSR. Od takrat je Aleksej postal redni udeleženec različnih mednarodnih tekmovanj, v katerem je zmagal večkrat ne samo v posameznih vrstah, ampak tudi v absolutni klasifikaciji.

Svetovni pokal 94 v Dortmundu telovadec osvojil zlato medaljo v ekipnem tekmovanju, in leto kasneje Alexander Nemov osvojil obok na svetovnih prvenstvih v sabae.

Na olimpijskih igrah v atlantski Atlanti je šel v status enega izmed priljubljenih tekmovanj, iz katerega so pričakovali le medalje. In upanje trenerjev in navijačev so bili upravičeni več kot polni. Alexei Nemov v Atlanti je uspel osvojiti šest medalj, med njimi sta bila dva zlata - v ekipi in za skok baze.

V medolimpijskem obdobju je uspešno govoril ruski telovadec, ki je bil brezpogojno priljubljen v Sydneyju. In potrdil je svoj status sijajno in ponovno postal dvostranski olimpijski prvak - v vsesplošnih in vajah na prečki. Poleg zlatih medalj je Alexei v Sydneyju osvojil še eno srebrno in tri bronaste medalje.

Govor Nemova na olimpijskih igrah leta 2004 v Atenah se je spomnil predvsem škandal. Po izvedbi ruskega na prečnem prerezu, kjer je opravljal zelo zapletene elemente, so ga sodniki izpostavili močno podcenjenim. Oboževalci v dvorani so bili zelo ogorčeni, protestirali so z glasno piščalko in rjubljanjem, dokler jim Alexei Nemov osebno ni prišel do njih in prosil, naj se umirijo.

alexey nemov fotografija

Zaradi tega škandala je telovadec rahlo dvignil s povprečno oceno, vendar je še vedno ostal brez medalj. Tudi po tem incidentu je prišlo do nekaterih sprememb v sistemu ocenjevanja gimnastičnih performansov sodnikov.