OqPoWah.com

Zlate medalje olimpijskih iger: vse o najvišji podelitvi olimpijskega športa

Olimpijska medalja ... Kaj atleta sanja o tej neprecenljivi nagradi? Zlate medalje na olimpijskih igrah so nekaj, kar z veseljem prinesejo prvaki vseh časov in narodov. Kako drugače, ker ni samo ponos in slava samega športnika, temveč tudi svetovna dediščina. To je zgodovina. Ali ste radovedni, da veste, kaj je zlata olimpijska medalja? Je res čisto zlato?zlate medalje olimpijade

Iz zgodovine olimpijskih iger

Zanimivo dejstvo je, da na olimpijskih igrah antike zmagovalci niso bili nagrajeni z medaljami. V antični Grčiji od prvih olimpijskih iger v 776 pred našim štetjem kot zmago atributov, ki se uporabljajo v vence divjih oljk, ki so bili izbrani na prvakom na zadnji dan tekmovanj v templju Zeus. Starogrški dramatik Aristofan imenuje celo pošalil o tem v svoji igri, "Plutus", ki je pisal v 408 pred našim štetjem. Trdil je, da je Zeus jasno slaba Bog, sicer bi mu predali svoje olimpijcev ne venca iz protja, in zlata. Različne materialne nagrade, vrednote so postale nagrada za zmago na olimpijskih igrah kasneje. Kralj Endimion je na primer dal svoje kraljestvo zmagovalcu tekmovanja. Res je, da so vanje sodelovali samo njegovi sinovi. V antični Grčiji, so bili vsi 293 olimpijska prvaka izročil veliko nagrad, plača tisoč zlatnikov, vendar ni predstavila eno medaljo.

o zlati olimpijski medalji

Pojav glavne olimpijske nagrade

Odločitev o uporabi medalj kot nagrad na olimpijskih igrah je bila izvedena šele leta 1894. Nato sta bila dve leti pred olimpijskimi igrami v Atenah na prvem olimpijskem kongresu predpisana glavna pravila in načela za dodeljevanje zmagovalcev. Zakonski dokument Olimpijsko gibanje, ki se je takrat razvila, se je imenovala olimpijska listina.

V tem dokumentu je opisano osnovno načelo podeljevanja olimpijskih prvakov - odločitev je bila, da se medaljo dajo športnikom glede na zasedene kraje. Tretje mesto je bilo bronasta medalja, za drugo mesto je bila medalja srebrna (925 testov), in tisti, ki je zmagal, je dobila srebrno medaljo istega vzorca, vendar je bila prekrita s čistim zlatom. Premer medalj znaša približno šestdeset milimetrov, debelina pa tri. Od takrat so se velikosti in celo oblike medalj spremenile več kot enkrat.

Že dolgo časa je bila medalju nagrajena zmagovalka tekmovanja neposredno v roki. In leta 1960, za olimpijske igre v Rimu, so bile izdelane tanke verige bronaste in pritrjene na medalje. Zanimivo je dejstvo, da so organizatorji, skupaj z medalje, izročili dekletom, ki so jih vzeli, tudi škarje. Zato so se odločili, da se bodo zavarovali v primeru, če bi bili nasprotovanja. Verižo bi lahko hitro odrezali in nagrado dostavili neposredno športniku. Toda inovacije so se všeč vsi, in od takrat so olimpijske medalje obesili zmagovalce okoli vratu.sestava zlate medalje olimpijade

Sodobne medalje

Znano je, da sta bron in srebro v primerjavi z zlatimi kovinami poceni. Zato ni nič presenetljivo v tem, da ime bronaste in srebrne olimpijske medalje izhaja iz materiala, iz katerega so izdelani. Bronasta medalja je zlitina bakra, cinka in kositra, ki je bronasta zlitina. Dejanska cena takšne nagrade je približno $ 10 (odvisno od velikosti). Srebro medaljo sestavlja 93% srebro in 7% bakra. Stroški srebrne medalje se lahko razlikujejo od 200 do 500 dolarjev.

In kaj sestavlja zlata olimpijska medalja? Je res čisto zlato? Odgovor, se zdi, je očitno - da, iz zlata, potem ko bi bilo treba ceniti vse titansko delo športnikov, za to in zlato ni škoda. Toda, kot je bilo potrjeno v olimpijski listini leta 1894, so zlate medalje izdelane tudi iz srebrnih 925 testov. Sestava zlate medalje na olimpijskih igrah je enaka sestavi srebra. Edina stvar, ki razlikuje med tema dvema nagradama, je uporaba zlate medalje do šest gramov čistega zlata. Koliko je zlata medalja olimpijskih iger? Njena cena je približno 1000-1200 dolarjev.

Gold Gold

V zgodovini olimpijskih iger je bilo obdobje, ko so bile najvišje nagrade iz čistega zlata. Prvič medalje, 100% zlata, so bile podeljene prvakam leta 1904 na olimpijskih igrah v Stockholmu. Športniki dveh drugih olimpijskih iger - 1908 in 1912 - prejeli takšne nagrade, naslednjemu zmagovalcu pa je prejela srebrno medaljo, pokrito s šestimi grammi zlata.število zlatih medalj na olimpijadi

Ta odločitev je bila najverjetneje iz gospodarskih razlogov. Država, ki sprejema športnike z vsega sveta na olimpijskih igrah, nosi ogromne stroške za svojo organizacijo. Število udeležencev na tekmovanjih, športu in posledično število nagrad je vsakič povečano, zato je prihranek pri izdelavi medalj primerna poteza. Poleg tega se je prestiž olimpijskih iger povečal, zato je dejanska vrednost medalj presegla vrednost kovin, ki so bile v njih vključene večkrat. Zdaj zlate medalje olimpijskih iger niso samo nagrada, temveč je zagotovilo, da športnik ohranja njegovo ime, to je velik ponos in slava.

Usoda nekaterih medalj

Večina prvakov, ki so prejeli olimpijsko medaljo, jo ohranja kot družinsko dediščino, prehaja z dedovanjem. Vendar pa so trenutki, ko se športniki odločijo prodati medaljo na dražbi.

koliko je zlata medaljo olimpijade

Na primer je deloval ameriški hokejski reprezentant Mark Wells. Leta 1980 so vsi igralci te ekipe prejeli zlate medalje na olimpijskih igrah. Mark je prodal svojo avkcijo na avkciji leta 2012 za 310.700 dolarjev. Preživel je denar, ki ga je porabil za reševalno zdravljenje.

Ampak vsi športniki ne morejo toliko uresničiti svojih nagrad. Anthony Erwin, 2000 svetovni prvak v plavanju na 50 metrov prostem slogu, se je odločil, da bo dobil denar za svojo zlato medaljo za žrtve cunamija v Indijskem oceanu. Ampak to je bilo prodano za samo 17.100 $. In John Conrads, svetovni prvak v 1960-ih, plavanje na 1500 metrov prostem slogu, je prodal svojo medaljo v letu 2011 za 11250 dolarjev.

Nagrade v Sočiju-2014

Preučili smo že, kaj sestavlja zlata olimpijska medalja. Njeno sestavo, kot je oblika, urejajo mednarodni zakoni. Toda oblikovanje je razvila država, ki gosti olimpijske igre in jo usklajuje z Mednarodnim olimpijskim komitejem. Kakšna je bila zlata medalja olimpijskih iger leta 2014 v Sočiju? Kakšne so bile srebrne in bronaste nagrade? Mnogi se sprašujejo, koliko zlatih medalj so igrali na olimpijskih igrah. Govorimo o tem še naprej.

Pojav medalj olimpijskih iger 2014
zlato medaljo olimpijskih iger 2014

Veliko ljudi je sodelovalo pri oblikovanju najvišje športne nagrade za olimpijske igre leta 2014. V ta proces je sodeloval predsednik Rusije Vladimir Putin. Prvič je bil rezultat ustvarjalnega dela 30. maja 2013 predstavljen svetu.

V ospredju olimpijske medalje leta 2014 je simbol olimpijskih iger - pet prstov, na hrbtni strani pa je simbol tekmovanja in ime športa v angleščini. Na robu medalj lahko preberete ime olimpijskih iger. Fotografija na desni kaže dobro, kako izgleda ta nagrada.

Skupni stroški

Bronaste, srebrne in zlate medalje olimpijskih iger leta 2014 so bile narejene v tovarni nakita Adamasa, ki je ena izmed vodilnih držav na področju nakita. Najvišje olimpijske nagrade so potekale v 25 fazah proizvodnje. Ocenjeno je bilo, da je za izdelavo medalje porabljenih približno 20 delovnih ur, zato je težko poimenovati ta proces.

Za mednarodna tekmovanja v Sočiju je bilo izdelanih 1.254 medalje. Za te tri kilograme zlata, dva tone srebra, sedem sto kilogramov brona. Nagrade so bile narejene več kot je bilo potrebno. V skladu s pravili Mednarodni olimpijski komite, Če dva udeleženca pokažejo enake rezultate, mora biti vedno na zalogi. Neznane nagrade na olimpijadi-2014 so bile prenesene v muzeje v državi.