OqPoWah.com

Khadzhimurat Gatsalov: olimpijski prvak v freestyle wrestlingu

Po neuradnih podatkih je Severna Osetija uvrščena na prvo mesto po svetu glede na določeno število prvakov v freestyle rvanju na prebivalca. Torej ali ne - ni točno znano. Vendar pa lahko rečemo z gotovostjo: freestyle wrestling je zelo priljubljen v republiki. Zaradi ogromne konkurence na domačem nivoju mnogi športniki odhajajo na tekmovanje za druge države. Eden od tistih, ki se ni strah pred težkim bojem in ostal v Rusiji, je legendarni Khadzhimurat Gatsalov, petkratni svetovni prvak in nagrajenec olimpijskih iger. Pred nekaj časa se je v težki kategoriji uspešno preselil iz kategorije na 96 kg.

Prvi koraki prvaka

Khadzhimurat Soltanovich Gatsalov je bil rojen v Severni Osetiji, v vasi Chikola. Odrasel je v osetski družini, ki je govoril o islamu. Ima tri starejše bratje. Vsi so profesionalni športniki. V otroštvu je naš junak pogosto poskusil na medaljah, ki so jih prinesli s tekmovanja.Khadzhimurat Gatsalov

Fant je začel igrati svoboden boj v svoji rodni vasi, nato pa se je odločil za nadaljnji razvoj, ko se je preselil v prestolnico republike. V Vladikavkazu je Khadzhimurat začel trenirati v športnem klubu "Alans". Njegov trener in mentor je bil Vadim Tseboev. Njihovo sodelovanje nadaljuje do danes.

Gatsalov že od otroštva sanja o prihodu na olimpijske igre. Leta 2000 je že čutil moč, da bi osvojil nagrajeni vrh. Kdaj je domoljub iz Severne Osetije začel govoriti za rusko reprezentanco? To se je zgodilo leta 2001, ko je fant dosegel prve nagrade na domačih tekmovanjih.

Kmalu so sledile prve zmage na mednarodni ravni. Leta 2002 je Khadzhimurat Gatsalov osvojil svetovno prvenstvo v ameriškem mestu Spokane.

Atenski podvigi

Odločilno za osetskega športnika je bila zmaga na ruskem prvenstvu leta 2002. Tako je zagotovil olimpijsko karto za igre v Atenah.

Khadzhimurat Gatsalov je precej redka kombinacija fizične moči, inteligence in hitrosti v svetu športa. Na svoji prvi olimpijadi je bil mlad športnik, ki je pred kratkim deloval na mladinski ravni, popolnoma miren, izračunal vsako gibanje svojih tekmecev. On ni podedoval do čustev. Še posebej opazen je njegov boj v polfinalu. Gatsalov Hadžimurat SultanovičBil je soočen z bodočim prvakom mešanih slogovnih spopadov pod različico UFC - Daniel Cormier. Ruski freestyle rvač še ni vedel o tem. Ossetian je samozavestno nadzoroval ameriškega borca.

V finalu je igral proti uzbekistvenemu rvaču Ibrahimovu. V grenkem boju je naš junak uspel zmagati. Rusko reprezentanco je prinesel zlato medaljo v kategoriji do 96 kg.

Po tem, v svetu brezplačne rokoborbe je prišlo pravo obdobje Khadzhimurat Gatsalov. Že več let je osvojil svetovno prvenstvo, saj je do leta 2010 pridobil 4 naslova.

Mir in vrnitev

Freestyle wrestling je zelo travmatičen šport. V letih aktivne kariere so rokoborci zaraščeni s poškodbami, različnimi poškodbami, izgubijo hitrost in ostrino. Hadžimurat Gatsalov se je začel pojavljati mladih tekmecev. Prišlo je obdobje, ko osetski športnik ni zmagal na mednarodni ravni. Ampak on ni obupal. Ruski freestyle rvačZmagovalno vrnitev je potekala leta 2013, ko je osetnik ponovno osvojil svetovno prvenstvo. To je naredil, ko je stopil iz običajne teže v težko težo.

Leto kasneje Khadzhimurat Gatsalov spet odide na svetovno prvenstvo. Moral se je boriti v kategoriji do 120 kg. V Taškentu ni ostal brez nagrad. H. Gatsalov je osvojil bronasto medaljo. Kljub uspešnemu poskusu se bo leta 2016 športnik vrnil v običajen razred uteži do 96 kg. Ossetian je sodeloval v prvenstvu države, ki je postal izbor za olimpijske igre v Riu. Tu ni mogel nasprotovati ničesar, kar je ujelo pogum Anzor Boltukaev, ki je sčasoma dobil čisto zmago.