OqPoWah.com

Zimske olimpijske igre 2002 v Salt Lake Cityju: udeleženci, nagrajenci

Zimske olimpijske igre leta 2002 so potekale v ZDA. To je bila devetnajsta v igri, v kateri je sodelovalo 77 držav. Osemnajst jih je prejelo nagrade najvišjega dostojanstva. Na neuradnem timskem dogodku je Norveška prevzela prvo mesto. Ta dogodek je zanimiv tudi zato, ker sta Kitajska in Avstralija osvojila prve zlate medalje za njihovo celotno sodelovanje v zimskih igrah.Olimpijada 2002

Priprava

Salt Lake City je glavno mesto ameriške države Utah. Je zelo razvito središče s približno 1 milijonom prebivalcev. Zavzema ugoden promet in geografski položaj. Pred Igri so tam opravljali gradbena dela. Ustvarjena je bila posebna lahka železniška postaja, modernizirane so bile avtoceste. Emblema iger je bila slika v obliki svetle snežinke. Simbolično je podoba pomenila naravne kontraste države, raznolikost njene kulture in pogum športnikov, ki sodelujejo v natečaju. Talismanske igre so služile kot tri zveri: zajček, medved in kojot, kar je pomenilo hitrost, višino in moč. Uradni plakat prikazuje zastava, ki lebdi nad snežnimi vrhovi, ki se nahajajo v državi. Predstavniki nekaterih azijskih držav so prvič prišli na igre: Hong Kong, Nepal, Kamerun. Še eno zanimivo dejstvo je, da je imela ukrajinska ekipa dvakrat toliko udeležencev kot v prvem krogu.

Zimske olimpijske igre 2002

Inovacije

Občinstvo 2002 je občinstvo zapomnilo, da so bile na njem izvedene nekatere spremembe. Organizatorji so vrnili okostnjak programu, v katerem so sodelovali moški in ženske. Slednji so lahko tekmovali v bobsledu. V biatlonskem športu smo dodali dirke in v biatlonskem sprintu. Poleg tega je bila na kratki progi nova razdalja - 1500 metrov. Še ena inovacija je dejstvo, da je bil za vsak šport prvič razvit lasten dizajn medalj.

Težave

Olimpijske igre leta 2002 so spremljali celo vrsto škandalov. Vse se je začelo z izbiro lokacije iger. Ameriško mesto je bilo takoj izbrano v prvem krogu glasovanja mednarodne komisije. Ko je Salt Lake City postal glavno mesto iger, so bili nekateri člani IOC osumljeni, da so prejeli nagrade za svojo odločitev. Poleg tega so natečaj spremljali doping škandali, zaradi česar so bili nekateri športniki prikrajšani za svoje uvrstitve in zlate medalje. Toda najbolj nenavaden incident se je zgodil med izvedbo športnih parov na ledu, ko je potekala olimpijska igra. Drsanje na drsališču se je dolgo časa spominjalo zaradi nenavadnega incidenta, povezanega z določitvijo zmagovalca. Zlato je osvojilo ruske športnike, vendar je kanadski par vložil pritožbo, po kateri so bili rezultati popravljeni, žirija pa jim je dodelila prvo mesto.

slano jezero

Druge zmage Rusov na ledu

Olimpijske igre 2002 so zaznamovale številne druge pomembne prireditve domačih igralcev. Na samem ženskem drsanju je sporna zmaga zmagala ameriška športnica S. Hughes, I. Slutsky vse na račun enega glasu. Toda pri moških drsalih so bila prva in druga mesta seveda za Rusi. A. Yagudin je osvojil zlato in dosegel rekordno število točk za svoj poljuben program. Drugo mesto je prišel E. Plushenko. 2002 (Olympiad) je bilo leto, ko je bil v svoji karieri mejnik, saj se je v tem času uveljavil kot prihodnji kralj ledu. Njegova briljantna izvedba ni pustila nobenega dvoma o tem, kdo bo naslednji šampion. Dejansko je leta 2008 že bil prvi na tekmovanjih in absolutni vodja na blagajni.

Plushchenko 2002 Olympiad

Smučanje

Precej zanimivih zmag v dirki se spomnim olimpijskih iger 2002. Biatlon je bil pomemben dogodek zaradi udeležbe slavnega norveškega športnika U. Bjoerndalena, ki je zmagal na treh tekmah, pa tudi na palico. Poleg njega je treba omeniti izjemne dosežke hrvaškega športnika J. Kosteliča, ki je vzel tri zlate in eno srebrna medalja, kljub nedavni operaciji. Udeležbo Rusov v tem športu so zaznamovali resni problemi: domači športniki, ki so vzeli zlato, po nekaj časa so bili obtoženi uporabe droge in jim niso bile dodeljene nagrade.

Bronasta

Za Rusi v vrstah iger ni bilo zelo uspešnih olimpijskih iger leta 2002. Hokej je eden najbolj razvitih športov v naši državi. Uspešnost igralcev pa ni bila lahko. Posebej zvezda ekipa je bila sestavljena za konkurenco, vendar kljub temu v prvi Rusi povezana z Američani, nato pa izgubila s Finci in na koncu osvojil tretje mesto, medtem ko čaka, seveda, je bila zelo visoka. Prvaki so postali kanadci, Belorusija pa je bila četrta, kar je bil resničen dosežek za to državo.

Rezultati olimpijade 2002

Zanimiva dejstva

Zimske olimpijske igre leta 2002 so se spominjale številne pomembne dogodke. Eden od njih je zmaga avstralskega športnika v dirki. Nato so se voditelji tekem dvakrat trčili, kar je omogočilo Stepenu Bradburyju zlato medaljo. Še eno zanimivo dejstvo je zmaga črnih športnikov iz ZDA in Kanade v hokeju in bobsleighu. Na isti prireditvi je Nemčija dosegla rekordno število nagrad, čeprav ni mogla obiti Norveške v zlatu. V organizaciji je mogoče ugotoviti, da so tekmovanja potekala v pogojih povečanih varnostnih ukrepov.

Pobede in težave Rusov

Na začetku tekmovanja je domači smučar v trdem in trmastem boju izgubil zlato italijanščini v dirki. Vendar pa je prvenstvo osvojil ruski športni par na drsanju. V posamezni dirki je ruski smučar vzel bron. Po nekaj časa je ženski par zasedel drugo in tretje mesto, drugič pa le norveškemu smučarju. Naslednji dnevi so naše države dobile medalje tudi v smučanju in dirkanju. Vendar ni bilo brez napak: ženske smučarske ekipe so bile diskvalificirane in po mnenju strokovnjakov je morala nositi zlate medalje. Ista usoda je prišel do skakalcev z vzpona in dvojic. Toda ruski smučar je v maratonski dirki postal srebrni medalist, a nekaj časa je dobil zlato, ker je bil zmagovalec v krvi prepovedanih drog.

olimpijada 2002 hokej

Zapis na ledu

Ampak najbolj nepozabna zmaga je dosežek A. Yagudin. Briljantno je izvedel kratek program, katerega izvedba se še vedno šteje za standardni program. Njegov govor je prejel najvišje ocene sodnikov. Vsak mu je podelil zmago, poleg tega pa je bil prvi, ki je dobil največjo oceno za umetnost. Yagudin je postal prvi športnik, ki je med izvedbo izvedel dva štiribarvna skoka, od katerih je eden vključen v kaskado. Za samega športnika je bil vrhunec njegove kariere.

Hitro drsanje in bobsled

Na žalost v našem športu, ki je ena od vodilnih, naša država ni prejela niti ene medalje. Ampak zanimivo je dejstvo, da so bile skoraj na vseh razdaljah določene svetovne plošče. Na prvem mestu so v neuradni klasifikaciji v tej kategoriji Nizozemska. Nemške in ameriške ekipe so zaprle prve tri, ob prvih mestih pa so imele manj srebra in bronaste medalje. V bobsledu je treba zabeležiti dosežke Nemčije. Nemški deuce je že četrtič zasedal prvo mesto. Ta država je prevladovala in v dirki štirih. Trojko so zaprli Američani in Švicarji.

olimpijada 2002 biatlon

Skelet in sani in druge vrste

Ta šport je bil prvič predstavljen na teh igrah po letu 1948. Potem so se ženske udeležile teh tekmovanj. Na prvem mestu je bila ameriška ekipa, britanski in kanadski pa so zaprli tri najboljše. Naša država je osvojila eno zlato medaljo in osvojila četrto mesto. Nemčija je bila tudi vodilna v sankanju. Igre so med moškimi (dvojni in posamezni sani) in ženske (posamezne sani) predstavljale več nagrad.

Pri smučarskih skokih iz odskočnega deska so švicarski in nemški prevzeli prvo mesto. Tudi nagrade so zasedli poljski, finski in slovenski športniki. Na snowboardu so Američani osvojili vse tri vrste nagrad v kategoriji moških. To je bilo prvič po letu 1956, ko so predstavniki Združenih držav dobili celoten podstavek časti.

olimpijada 2002 drsanje

Pomen

Igre iz leta 2002 so bile pomembne, le zato, ker so bile prve tekmovanja v novem tisočletju. Na žalost pa je bil ta dogodek zasenčen s škandali, spori in težavami z dopingom. Naša država je prišla v glavno mesto iger v močni sestavi, vendar je več neuspehov pripeljalo do dejstva, da je skupina izgubila številne nagrade. Kljub temu v spominu navijačev ni bilo nobenega izjemnega trenutka. To je predvsem čudovit predstave A. Yagudin in E. Plushenko pri moških drsanju in I. Slutskaya v ženskih. Poleg tega biatlon zlata O. Põleva prijetno zadovoljen domači občinstvo in po škandalu okoli naših smučarjev pridobil dvojno ceno. Pri številnih športih domačih športnikov se je pričakovalo več (na primer v hokejih). Kljub temu je bila uspešnost ruske ekipe vredna. Kar se tiče najmočnejših držav, so se pričakovali tudi njihovi položaji v neuradni ekipni konkurenci (zlasti na Norveškem, ki je dobro razvita zimski športi). Torej, olimpijske igre leta 2002, katerih rezultati so bili načeloma logični, so kljub vsem nasprotovanjem v celoti pustili prijeten vtis občinstvu.