OqPoWah.com

Raisa Petrovna Smetanina - ponos smučanja

Raisa Petrovna Smetanina je sovjetski smučar, petkratni olimpijski prvak. Ponovljeni prvak ZSSR in svet. Na različnih razdaljah sem osvojil več kot 20 medalj. Leta 1993 je v Parizu prejela nagrado Fair Play za vreden primer športne kariere.

Otroštvo

Raisa Petrovna Smetanina (slika spodaj) se je rodila v vasi Mokhcha (Komi ASSR) leta 1952. Starši prihodnjega prvaka so bili dedni rejci severnih jelenov.

Dekle kmalu prilagojena življenju in se zaljubil v vsem srcem tundra, njeno zrak in velikih odprtih prostorov, mir, modro ozorahellip- Tu je pridobil neodvisnost, mir uma, sposobnost, da se znebite osamljenosti - smučarja večnega spremljevalca v boju za razdaljo.

Smets družina sestavljena iz petih bratov: Ivan, Ilya, Gennady Fedorov, Vladimir - in dve sestri: Olga in Paradise. Od zgodnjega otroštva so jih učili smučanja, saj je bilo v tundri to glavno prevozno sredstvo. Smuci so podedovali in prišel je čas, ko sta padla v roke Raise.

Severna regija je živela aktivno športno življenje. Dva direktorja lokalnih šol sta bila velika ljubiteljica smučanja in redno organiziranih tekmovanj za otroke, prav tako pa so snemali filme o njem. Ob koncu tedna so se nenehno obiskali in izmenjavali nasvete, ki so iskali nove metode usposabljanja. S svojim navdušenjem so uspeli vžgejo ne le učence šol, ampak tudi otroke iz celotnega okrožja.

raisa kislo smetano

Prva tekmovanja in študije

Raisa je prvič zmagala v Pechori na mladinskem prvenstvu v republiki. Dekle je prevzela drugo mesto. Po šoli Smetanin Raisa Petrovna se je preselila v Siktivkar za sprejem v pedagoško tehnično šolo. Tu se je srečala s svojim prvim trenerjem - Hermanom Kharitonovim - in začela resno sodelovati v smučeh. Po diplomi iz tehnične šole leta 1970 je bila Raisa odšla v športno družbo Harvest kot članica nacionalne reprezentance.

Zgodnja kariera

Leta 1971 je bila na seznamu kandidatov za sodelovanje na olimpijskih igrah kot trener reprezentance SSSR vključena Raisa Petrovna Smetanina.

Najtežja je za športnika leta 1972, ko se je za učenje vseh trikov smučanja delala na obrabi. Trener je bil Viktor Ivanov, dekle pa je varovala Galina Kulakova. Zaradi tega je Raisa pokazala dobre rezultate in tretje mesto na državnem prvenstvu (5 in 10 km.).

Raisa kislo smetano

Prvo zlato

1974 je prinesla prvo zlato športnici. Raisa Petrovna Smetanina ga je na svetovnem prvenstvu v Falunu osvojila na ekipi. Na olimpijskih igrah v Innsbrucku je sovjetska ekipa imela neprijetnost. Galina Kulakova ni mogel voditi zdravstveno stanje. Njeno mesto je vzela Smetanina.

Pet kilometrov razdalje je bil mladi smučar briljanten, vendar je izgubil zlato Heleno Tekalo, ki je izgubila le sekundo. Raisa je s trenerjem delala na napakah in razvila strategijo za naslednjo tekmo. To je prineslo sadje, Smetanina pa je uspelo priti okoli vseh tekmecev na deset kilometrov razdalji. Rezultat olimpijskih iger - dva zlata in ena srebrna medalja.

Raisa Petrovna kremna fotografija

Nove zmage

Na olimpijskih igrah 1980 je vstopil Smetanin Raisa Petrovna zgodovina smučanja saj je prvi tekmovalec na posameznih tekmovanjih dvakrat premagal podstavek. Na svetovnem prvenstvu leta 1982 je športnik zmagal zlata medalja na razdalji 20 kilometrov, postal edini sovjetski smučar, ki je vstopil v top šest.

Štirinajste olimpijske igre so bile tudi krone z Raisa. Osvojila je dve srebrni medalji (10 in 20 km.). Svetovno prvenstvo leta 1985 je prineslo zlato (relay race) v svojo zakladnico.

Olimpijske igre leta 1988 se lahko štejejo za uspešne. V dirkalnici deset kilometrov je Raisa osvojila srebro, dvajset kilometrov pa je dobila bron. Potem je uspel vzeti podstavek in naše druge smučarje - Reztsova in Tikhonova.

Prenos izkušenj

Zavedajoč se, da bo športna kariera kdaj končana, je Raisa Petrovna Smetanina skrbela za mlade športnike iz ekipe. Začela je izobraževati novo generacijo ruskih smučarjev. Raisa Petrovna na osebnem zgledu je pokazala dekletom, s katero vztrajnostjo in skrbnostjo je treba doseči namen. Slavni smučar jim je nenehno zahteval visok tempo, tako na treningu kot na tekmovanjih.

pavlaka Raisa petrovna biografija

Zadnja zmaga

Leta 1992 je Smetanina Raisa Petrovna, katere biografija je bila predstavljena v tem članku, odšla na zimske olimpijske igre v Albertvillu. Štiridesetletni športnik se je pojavil na progi pod drugo številko. Na deset kilometrov razdalji je zasedla četrto mesto in v reliju je osvojila zlato.

To je bila zadnja medalja v karieri Raise Petrovne. Postala je simbolična in draga nagrada. Zdaj se lahko odličen dirkač upokoji in podari palico mladim in obetavnim smučarjem. V tistem času so bili Lazutin, Vyalbe in Egorova, ki so na Olimpijadi pobegnili z Raiso Petrovno. V intervjujih so dekleta vedno govorile o tem, kako je Smetanina velik prispevek k temu tek na smučeh, in številne zmage v ekipi - to je samo njena zasluga.

Za športne dosežke Raise Petrovne vodstvo republike Komi ji je dalo dobro hišo.